O nás

Z historie školy
Počátky „hudební“ školy v Jedovnicích spadají do roku 1967, v němž byla na jedovnické základní škole otevřena pobočka blanenské základní umělecké školy (tehdejší lidové školy umění). Hudbě zde začal vyučovat pět žáků jeden den v týdnu pozdější dlouholetý ředitel školy, pan Jiří Gundacker:
Počet přihlášených dětí vzrostl v roce 1971 na šestnáct, takže bylo otevřeno oddělení přípravné hudební výchovy. Od roku 1972, kdy pobočku navštěvovalo již dvacet pět žáků, se rozšířil i pedagogický sbor, a to o paní učitelku Boženu Drápalovou, která vyučovala hře na klavír, a o pana učitele Josefa Havelku, který učil hře na klarinet. V této době došlo i k otevření tanečního oddělení pod vedením paní učitelky Věry Pokorové.
Na jaře roku 1974 byl z žáků jedovnické pobočky sestaven dětský dechový orchestr a v červnu téhož roku měl pod vedením kapelníka Jiřího Gundackera své první veřejné vystoupení. Zakládajícími členy dechovky byli: Emil Starý, Jaroslav Kubeš, Josef Šenkýř, Jaroslav Sotolář, Jaroslav Šíbl, Milan Keprt, Radek Fiala, Jaroslav Štych, Roman Sotolář, Miloš Šebela, Dušan Kupka, Vladimír Pokladník, Pavel Kala, Jiří Suchý, Ivan Janíček. Na podzim roku 1975 byly řady orchestru rozšířeny o další členy, a to: Vladimíra Rese, Petra Hořavu, Milana Sáňku, Zbyňka Vančuru, Milana Vintra, Michala Szlávika, Petra Pešičku, Petra Kadidla, Pavla Doležela.
Mládežnická dechovka nesměla chybět na žádné společenské akci v Jedovnicích a okolí. Hrálo se na koncertech LŠU, na výchovných koncertech pro základní a mateřskou školu, na oslavách státních svátků a výročí, na schůzích, konferencích a setkáních občanů a důchodců. Za účelem rozšíření obzoru mladých muzikantů se obměňoval i repertoár kapely, a to i na hudbu taneční. Klarinetisté vyměnili své nástroje za saxofony, baskřídlováci za pozouny, přidala se kytara a baskytara, klavír a bicí a vznikl taneční orchestr pod vedením pana učitele Jaroslava Fuksy. Oba soubory se zúčastnily též řady přehlídek, festivalů a soutěží. Taneční orchestr se celkem čtyřikrát velmi dobře umístil v ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ, dechový soubor se pravidelně probojoval do krajského kola. Mladým muzikantům se podařilo podívat se i do zahraničí. Pomineme-li Slovensko, bylo to i Maďarsko a Německo. Členové dechovky, kteří ukončili svá studia na základní umělecké škole, pokračovali i nadále v „muzicírování“ a založili v roce 1980 dechový soubor Olšověnka.
Mezníkem v dějinách „hudební“ školy v Jedovnicích bylo září roku 1979, kdy byla otevřena samostatná Základní umělecká škola v Jedovnicích. V této době navštěvovalo školu již 278 žáků v hudebním a tanečním oboru a vyučovalo zde osm učitelů.
Škola vychovala již bezpočet absolventů tanečního, výtvarného a především hudebního oboru, z nichž mnozí započali profesionální hudební dráhu.
Základy hudebně rytmického cítění a pěveckých návyků získávají děti již v mateřské škole, kde základní umělecká škola otevřela oddělení přípravné hudební výchovy. I tito nejmenší zpěváčci pravidelně účinkují na koncertech ZUŠ.
Smyčcový soubor založil v roce 1981 pan učitel Milan Javorský a tvořilo jej pět žáků. V průběhu let byl soubor doplňován dalšími hráči na smyčcové nástroje z řad žáků školy, takže v roce 1988 měl již 15 členů. Soubor se celkem dvakrát zúčastnil krajského kola soutěže základních uměleckých škol.
V roce 1994 byl z části členů smyčcového orchestru založen komorní orchestr MUSICA NOVA pod vedením pana učitele Jaroslava Martináska . Již v červnu 1994 se uskutečnilo jeho první veřejné vystoupení ve spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem RASTISLAV Blansko, který vede také p. učitel Martinásek. MUSICA NOVA každoročně absolvuje několik menších koncertů či veřejných vystoupení, počátkem listopadu 1996 natáčela pro ČT Brno opět ve spolupráci se Smíšeným pěveckým sborem RASTISLAV Steckerovy koledy, které byly vysílány téhož roku na Štědrý den večer.
Mezi další vzniklé soubory školy patřil především Brass Band, který založil ze současných a bývalých žáků dechového oddělení pan učitel Jaroslav Zouhar, tehdejší člen brněnské Moravěnky. I tito mladí muzikanti mají za sebou již nejeden úspěch.
Dalším hudebním tělesem byla i dětská cimbálová muzika s primášem panem učitelem Lukášem Sotolářem, tehdy ještě posluchačem brněnské konzervatoře.
Žákyněmi oblíbená a hojně navštěvovaná byla výuka tanečního oboru, kterému až do roku 1994 velela paní učitelka Iva Králová. Po dobu jejího pobytu na mateřské dovolené ji zastupovaly paní učitelky Jiřina Sopouchová a Kateřina Prudíková. V pozdější době bylo otevřeno taneční oddělení také na pobočce v Ochozi u Brna. Ve školním roce 2006/2007 se po dlouholeté odmlce vrátila výuka tanečního oboru i do Jedovnic, kde výhradně pokračuje dodnes.
Soubory i jednotliví žáci účinkovali na mnoha kulturních a hudebních akcích v regionu a úspěšně reprezentovali školu a obec i v celostátních soutěžích ZUŠ.
Kmenové pracoviště ZUŠ Jedovnice je v budově SPŠ v Jedovnicích, stálé pobočky má škola ve Křtinách, v Ostrově u Macochy, v Rudici, v Lipovci a v Ochozi u Brna.
V červenci 2006 došlo ke změně ve vedení školy. Po mnohaletém úspěšném působení v čele školy odešel na odpočinek pan ředitel Jiří Gundacker. Štafetu po něm převzal Mgr. Josef Škvařil, bývalý žák jedovnické umělecké školy. Ten školu vedl do roku 2018. Současný ředitel, MgA. Michal Hreňo je absolventem JAMU Brno a působí ve funkci od roku 2019. Je za 45 let existence školy jejím teprve třetím ředitelem.
Základní umělecká škola Jedovnice má tři vyučovací obory, a to obor hudební, taneční a od roku 1991 otevřený obor výtvarný.
Škola má kontinuálně naplněnou kapacitu, o její sužby je v regionu tradičně vysoký zájem. V poslední době se kolektiv pustil do realizace neobvykle rozsáhlých, celoškolních akcí, jako byl například muzikál Z pohádky do pohádky,
nebo v prosinci 2024 8 představení Živého betléma.:
Jsou to prozatím největší projekty školy v její historii, co se počtu žáků zapojených týče. Podílely se na nich všechny obory školy a měly velký dosah nad rámec regionu. Věříme, že takové akce mají smysl a dávají Jedovnicím, jejich občanům i rodičům kulturní vyžití. Žákům pak náležitou motivaci pro jejich umělecký rozvoj.